Řešení lineárního pohybu pro aplikace ve speciálních vozidlech

Lineární řešení pro aplikace ve speciálních vozidlech

Součástí vývoje specializovaných řešení pro všechny typy vozidel s vysokou specializací nebo vozidel určených k nekonvenčním účelům je pečlivý výběr komponentů.  Mechanické komponenty musí splňovat zásadní požadavky typické pro automobilový průmysl a tyto konkrétní prvky musí efektivně pracovat i v mnohem složitějších aplikacích.

Na první pohled jsou zjevné operativní požadavky pro speciální vozidla, jakými jsou sanitkyprofesionální vozidlahasičské vozyvýsuvné přívěsy nebo vozidla pro invalidní osoby.

Mechanické součásti používané v aplikacích nezbytných pro tyto typy vozidel musí ve skutečnosti odolávat nárazům a vibracím. Musí být rovněž mimořádně odolné v nejrůznějších obtížných podmínkách, např. při korozinečistotách, špíně a změnách teploty.

Lineární vedení používané k seřízení sedačky rypadla je vystaveno rozsáhlým nečistotám a usazeninám a stále musí být snadno posuvné.  Teleskopická vedení, která zajišťují pohyb plošiny pro vstup invalidních osob do vozidla, musí být schopna zajistit vlastní bezpečnost, účinnost a únosnost ve špinavém prostředí, kde je možná expozice korozivním látkám.

Lineární a teleskopická vedení Rollon se díky svým parametrům (kompaktní rozměry, tuhost, vysoká nosnostodchylka kompenzačních systémů a různé anikorozní povrchové úpravy poskytující odolnost vůči korozi, která se ověřuje testováním po dobu až 720 hodin v solné mlze) používají v několika aplikacích pro různá speciální vozidla.

Hlavní aplikace lineárních vedení a systémů ve speciálních vozidlech:

  • Teleskopická vedení pro seřizování sedaček
  • Teleskopická vedení pro pohyb generátorů, čerpadel a příslušenství
  • Teleskopická vedení pro pohyb stolů nebo plošin
  • Teleskopická vedení pro pohyb nosítek, zásuvek a přepážek
  • Teleskopická vedení pro pohyb přívěsů a posun nakládacích a vykládacích plošin
  • Lineární vedení pro přesun ovládacích panelů a LCD monitorů
  • Lineární a teleskopická vedení pro pohyblivé dveře, kryty automotorů a stínící střechy